Kdyz stojime u plotny dlouha leta jako manzelky a nektere z nas i jako matky, obycejne pokracujeme v tom, co jsme odkoukaly od svych matek. Proste to tak ma byt. Ale co kdyz najednou zjistime, ze vsechno je uplne jinak? Zacaly jsme diskusi o tom, ktery olej je nejlepsi na smazeni.. Vysledek byl, ze kazdy smazil v uplne jinem oleji. Takze jsme udelaly pruzkum a zde je par vysledku.

  • ZDE jsem nasla zajimavy clanek o olivovem oleji na jedne webove strance, ktera je urcena vareni italskych jidel
  • Sears udelala pruzkum a nasla toto:

Díky jeho ideálnímu složení (poměru mastných kyselin) se může “panenský olivový olej extra” bez rozpaků používat k dušení, pečení i ke smažení. Dnes rozlišujeme tři kvality: “panenský olivový olej extra”, “panenský olivový olej” a “olivový olej”. “Panenský olivový olej extra” a “panenský olivový olej mohou být zahřáté až do teploty 180 °C. Kvalita “olivový olej”, směs rafinovaného a panenského oleje, snese dokonce teplotu až 210 °C a je proto určený i k fritování. Uvedené teploty však nesmí být překročeny. Když olej v pánvi začíná kouřit – a to platí pro všechny druhy olejů a tuků – a šíří se štiplavý zápach, byla ideální chvíle ke smažení již překročena. U olivového oleje se však nesmí zaměňovat kouř a pára. Když se zahřeje především kořeněný olivový olej, zesílí se vůně a chuť před dosažením 180 °C. Mnohému uživateli připadá tato vůně příliš silná a používá proto olivový olej jen k dušení a pečení.

  • Ja jsem zase nasla toto:

All oils are not alike
Though recipes frequently call just for “oil for frying” (including those on this site), you should know that not all oils are equally suited to the task. Escoffier suggests lard, which is almost certainly the best — fritters cooked in it have a special something that other oils just don’t impart. Should you object to lard for philosophical, moral or practical reasons, there’s oil.
The best is olive oil, and in particular vitamin E-rich extra virgin oil, because it tolerates high temperatures without breaking down. Unfortunately, it”s expensive. The next best bet is peanut oil. Neither corn nor sunflower seed oil can tolerate frying temperatures, so you shouldn”t use them.
How much oil? At least a quart (a liter, and you should use 2 or more if you”re frying large quantities), or the foods will chill the oil to the point they absorb it when you put them in the pot.
To help reduce this problem to a minimum, add the food to the oil in small batches, and let the oil come back up to temperature between batches.
And how to judge the oil”s temperature without a thermometer? Toss a cube of bread into the pot; if it rises to the surface crackling and frying, the oil”s hot enough.

Advertisements